Roczny plan pracy

W roku szkolnym 2018/2019 w przedszkolu realizowany jest Roczny Plan Pracy pod hasłem:
„OD MAŁEGO PRZEDSZKOLAKA DO WIELKIEGO POLAKA”

Główne cele programu:
  • Kształtowanie u dzieci postawy patriotycznej.
  • Budzenie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty zamieszkującej nasz region i ojczyznę.
  • Kształtowanie więzi z krajem ojczystym oraz szacunku do własnego kraju.
  • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności i poszanowania symboli narodowych.
  • Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas uroczystości przedszkolnych i państwowych.
  • Ukazanie relacji łączących dziecko z jego rodzinnym regionem i krajem.
  • Zapoznanie z historią miejscowości - Pawłowic oraz legendami najbliższego regionu.
    Do realizacji założonych celów określono następujące działania dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńcze:
  • 1. Nawiązanie współpracy z ZSO im. JPII – przybliżenie dzieciom wiedzy na temat służby wojskowej dla ojczyzny oraz postaci wielkiego Polaka Jana Pawła II.
  • 2. Wycieczka do Izby Regionalnej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka – zapoznanie dzieci z historią regionu i Pawłowic.
  • 3. Wyjścia do GOK-u – oglądanie wystaw lokalnych twórców.
  • 4. Zorganizowanie wystawy prac symboli narodowych w holu przedszkola z okazji 100-lecia Niepodległości, Święta 3 Maja, Dnia Flagi.
  • 5. Zorganizowanie wystawy fotograficznej pt. ”Piękna Polska nasza cała”.
  • 6. Nawiązanie współpracy z instytucjami działającymi na rzecz promowania naszej miejscowości: Urząd Gminy Pawłowice, Ochotnicza Straż Pożarna, Komisariat Policji, Gminny Ośrodek Kultury, Gminny Ośrodek Sportu, Gminna Biblioteka Publiczna.
  • 7. Zorganizowanie wycieczki do kopalni KWK Pniówek w Pawłowicach oraz KWK Guido w Zabrzu.
  • 8. Systematyczne czytanie dzieciom literatury o tematyce patriotycznej, regionalnej, legend i baśni.
  • 9. Wykonanie z pomocą rodziców, kącika regionalnego w przedszkolu.
  • 10. Spotkanie z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich – zapoznanie z tradycjami śląskimi, gwarą i śląskimi potrawami.
  • 11. Uczestniczenie w konkursach organizowanych przez GOK, Bibliotekę Publiczną i inne placówki oświatowe.
  • 12. Zapoznanie z kulturą i tradycjami związanymi z obchodami świąt, a w szczególności: Dzień Niepodległości Boże Narodzenie Wielkanoc Święta 2-go i 3-go Maja Dzień Babci i Dziadka
  • 13. Rozwijanie poczucia własnej tożsamości, budzenie świadomości narodowej w trakcie zajęć: zapoznanie z symbolami narodowymi, hymnem, mapą Polski, stolicą.
  • 14. Zorganizowanie zajęć otwartych dla rodziców o tematyce związanej z tradycjami i patriotyzmem.
  • 15. Poznanie grobu nieznanego żołnierza, zapalenie zniczy. Zapoznanie dzieci ze świętem Wojska Polskiego.
  • 16. Wyjście na kiermasze Bożonarodzeniowy i Wielkanocny organizowane przy Urzędzie Gminy. Poznanie wytworów lokalnych twórców.
  • 17. Czynny udział w cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi naszej miejscowości organizowanymi przez Gminną Biblioteką Publiczną. Zapoznanie ze księgozbiorem dotyczącym Polski i naszej miejscowości.
  • 18. Umożliwienie dzieciom poznania najbliższego otoczenia poprzez wycieczki, spacery, wizyty w ciekawych i ważnych dla lokalnej społeczności miejscach.
  • 19. Składanie życzeń świątecznych pracownikom instytucji współpracujących z przedszkolem.